اسپیرولینا

اسپیرولینا یک جلبک سبزآبی است با خواصی فوق العاده و حیرت انگیز که برای طرفداران سلامت و زیبایی می تواند یک نجات دهنده واقعی باشد. جلبک اسپیرولینا حاوی مقدار فراوانی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است و می تواند به خوبی کمبودهای سلولی و تغذیه ای سلولهای پوست را برطرف نماید.

اسپیرولینا چیست:

 

اسپیرولینا یک جلبک سبزآبی است با خواصی فوق العاده و حیرت انگیز که برای طرفداران سلامت و زیبایی می تواند یک نجات دهنده واقعی باشد. جلبک اسپیرولینا حاوی مقدار فراوانی پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است و می تواند به خوبی کمبودهای سلولی و تغذیه ای سلولهای پوست را برطرف نماید.

ارزش غذایی جلبک اسپیرولینا:

اسپیرولینا خشک شده حاوی

5 % آب

24 % کربوهیدرات

8 % چربی

, و در حدود 60% (51-71%) پروتئین است.

این یک منبع پروتئینی کامل است که حاوی همه اسیدهای آمینه ضروری است.

طبق آنچه در بخش سلامت نمناک و در بحث بررسی خواص اسپیرولینا گفته شده است هر 100 گرم اسپیرولینا شامل 290 کالری و منبع غنی (20% یا بیشتر از میزان دریافتی روزانه ویتامین A) از مواد مغذی ضروری به ویژه ویتامین a، بتا کروتن، لوتئین زیکسانتین، تیامین (b1), ریبوفلاوین (b2), نیاسین (b3), اسید پانتوتنیک (b5), ویتامین b12, فولات (B9)، ویتامین B12، کلوئین، ویتامین c, ویتامین D, ویتامین E, ویتامین K, و مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیوم، منگنز، فسفر, پتاسیم, سدیم, زینک هستند.

چربی جلبک اسپیرولینا شامل 8% از اسیدهای چرب, گاما - لینولنیک اسید, آلفا - لینولنیک اسید, اسید لینولئیک, اسید استیریدونیک, اسید ایکوساپنتدنویئک، اسید دوکوساهکسینوئیک و آراشیدونیک اسید (آراشیدونیک) است.

اسپیرولینا سرشار از پروتئین:

پروتئین برای سلامتی و زیبایی پوست و مو بسیار مهم است. برخی از  اسید آمینه ها برای ساخت کلاژن و حفظ الاستیسیته پوست بسیار ضروری هستند.همچنین با تامین پروتئین مورد نیاز بدن به ساخت کراتین و رشد سالم تر و سریع تر موهای سر کمک شایانی می شود. اسپیرولینا بیش از 60% پروتئین دارد که بیشترین میزان پروتیئن روی کره زمین است و می تواند تمام اسیدآمینه های لازم برای بدن را تامین نماید.

اسپیرولینا برای پایین آوردن فشار خون:

فیکوسیانین یک رنگدانه در اسپیرولینا است ، که دانشمندان متوجه شده اند که اثرات ضد فشار خون دارند (فشار خون پایین می یابد). محققان ژاپنی ادعا می کنند به این دلیل است که مصرف این جلبک باعث اختلال در عملکرد اندوتلیال در سندرم متابولیک می شود.

اسپیرولینا برای کاهش کلسترول:

اسپیرولینا همچنین می تواند به کاهش کلسترول خون و جلوگیری از آترواسکلروز کمک کند.

در تحقیق سال 2010 که در مجله علوم تغذیه و ویتامین شناسی منتشر شد، به خرگوش هایی رژیم غذایی کلسترول بالا 0.5٪ برای یک دوره چهار هفته ای داده شد و سپس به آنها همان رژیم غذایی را دادند، اما این بار 1٪ یا 5٪ اسپیرولینا برای هشت هفته داده شد و محققان دریافتند که LDL (یا کلسترول بد) در گروهی که 1٪ اسپیرولینا خوردند 26% کاهش و 41٪ در گروهی که 5٪ اسپیرولینا می خوردند کاهش یافت. تری گلیسیرید و کلسترول کل نیز به طور چشمگیری کاهش یافت.

مبارزه با بیماری کبدی با اسپیرولینا:

اسپیرولینا ممکن است برای کسانی که بیماری مزمن کبدی دارند ، ضروری باشد چون تحقیقات نشان داده اند که این بیماری به محافظت در برابر سیروز جگر، آسیب کبدی و نارسایی کبدی کمک می کند.

دانشمندان نتیجه گرفتند که اسپیرولینا برای سلامتی کبد به علاوه عملکردش به عنوان یک آنتی اکسیدان، حذف رادیکال های آزاد، جلوگیری از آسیب کبد و حذف فلزات سنگین مفید است.

کاهش خطر ابتلا به سرطان با اسپیرولینا:

از مطالعات حیواناتی و آزمایشگاهی نشان می دهد که اسپریولینا تولید آنتی بادی ها، پروتئین های مبارز با عفونت و سایر سلول هایی را که ایمنی را بهبود می بخشد و به عفونت و بیماری های مزمن مانند سرطان کمک می کند."

تحقیقات کشور جمهوری چک نشان داد که "اسپیرولینا (همچنین) غنی از ترکیبات تتراپیرولیک است که نزدیک به مولکول بیلی روبین است، یک آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد انعقادی."

هنگامی که در سلول های پانکراس انسان آزمایش شد، دانشمندان دریافتند که "در مقایسه با سلول های درمان نشده، درمان های تجربی به طور قابل توجهی کاهش پرولیفراسیون سلول های سرطانی پانکراس را در شرایط آزمایشگاهی کاهش داده". اساسا، این ثابت کرد که اضافه کردن اسپریولینا به رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از ایجاد سرطان های مختلف کمک کند.

اسپیرولینا برای کاهش سطح قند خون:

برخی مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده اند که مصرف اسپیرولینا می تواند سطح قند خون را کاهش دهد، در واقع، نتایج نشان داده اند که می تواند جای برخی از شایع ترین داروهای دیابت مانند متفورمین را بگیرد.

تحقیقات دیگر بر روی انسان ها که در آن 25 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 بودند، انجام شد که به آنها روزانه 2 گرم اسپیرولینا برای مدت دو ماه داده شد که سطح قند خون آنها را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

اسپیرولینا هم چنین می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند و از آترواسکلروز جلوگیری کند. در تحقیقات سال 2010 که در مجله ارزش غذایی و ویتامین شناسی منتشر شد، خرگوش ها یک رژیم غذایی با کلسترول 0.5٪ داشتند که برای یک دوره چهار هفته بود.

کاهش مشکلات سینوزیت با اسپیرولینا:

بر طبق مطالعات متعدد، اسپیرولینا فواید خوبی برای کاهش تورم دارد که باعث مشکلات سینوسی می شود. در مقایسه با آزمایش دارونماها، اسپیرولینا در کاهش خارش، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و عطسه موثر است.

اسپیرولینا برای کمک به کاهش وزن:

به طور منظم مصرف غذاهای غنی از پروتئین و غنی از مواد مغذی مثل اسپیرولینا برای افزایش کاهش وزن مفید هستند. سلامت نمناک عنوان کرده است که اسپیرولینا این کار یعنی کاهش وزن را را به چند دلیل انجام می دهد که مهم ترین آن داشتن میزان بالایی فیبر، که برای سیر نگه داشتن و مهار کردن گرسنگی برای جلوگیری از وسوسه شدن به وعده های ناسالم مهم است.

علاوه بر این، با توجه به انرژی بیشتری برای متابولیسم می گیرد، خوردن غذاهای غنی از پروتئین بالا مانند این یکی به کاهش بافت چربی و کمک به سوزاندن چربی کمک می کند. با مصرف یک قاشق اسپیرولینا در هر روز و پیروی از سبک زندگی سالم، می تواند به کاهش متابولیسم و بهبود نتایج کاهش وزن شما کمک کند.

اسپیرولینا برای کمک به سوزاندن چربی:

اسپیرولینا یک مکمل طبیعی غذایی است که به کاهش وزن کمک می کند. اسپیرولینا به سوزاندن چربی به آرامی بدون تاثیر گذاشتن بر سبک زندگی عادی کمک می کند. اسپیرولینا شاخص گلیسمی پایینی دارد و غنی از محتوای پروتیین می باشد.

اسپیرولینا اسیدهای چرب امگا 3 بالایی دارد، که به کاهش وزن کمک می کند و همچنین عملکرد مغز را تحریک می کند. اسپیرولینا دارای میزان مواد مغذی بالایی بوده و انرژی و سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

اسپیرولینا برای کمک به کنترل گرسنگی:

از آنجا که اسپیرولینا غنی از مواد مغذی است، به کاهش اشتها و گرسنگی که عامل اصلی چاقی است کمک می کند. جلبک اسپیرولینا, انسولین خون و سطوح گلوکز خون شما را بدون ایجاد گرسنگی ، افزایش می دهد.

اسپیرولینا برای بهبود سلامت روده ای:

اسپیرولینا به دلیل ساختارش به آسانی هضم می شود و سلول هایش دیوارهای محکمی ندارند. مصرف آن می تواند باعث بهبود سلامت روده ها شود و شامل فیبر زیاد نیست, بنابراین ضروری است که سایر غذاهای سالم و با فیبر بالا را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

اسپیرولینا برای جلوگیری از بیماری های قلبی:

فشار خون و کلسترول بالا با بیماری های قلبی ارتباط دارند. از آنجایی که اسپیرولینا ممکن است هر دو عامل خطر را کاهش دهد, آیا می توان گفت از بیماری قلبی جلوگیری می کند؟

بررسی ها نشان می دهد که این جلبک آبی - سبز نقش مهمی در جلوگیری از بیماری قلبی ایفا می کند. این امر ممکن است به دلیل کاهش کلسترول, خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی آن ها باشد.

اسپیرولینا برای افزایش متابولیسم:

افزودن اسپیرولینا به افزایش متابولیسم فرد کمک می کند. میزان بالای متابولیک ممکن است باعث شود فرد احساس کند که انرژی بیشتری دارد. همچنین ممکن است میزان کالری که هر روز می سوزاند ، افزایش یابد که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

جلبک اسپیرولینا بسیار کم کالری است:

کالری واحد اندازه گیری انرژی و یکی از عوامل مهم در افزایش وزن یا کاهش وزن است. معمولاً از هر غذایی کالری می گیریم. غذاهای کمی وجود دارند که حاوی کالری کمی هستند، مثل چغندر, اسفناج, گل کلم و خیار، اما هیچ خوراکی وجود ندارد که کاملاً صفر داشته باشد.

اسپیرولینا یکی از بهترین خوراکی ها است، اما مقدار کالری کمی دارد. یک گرم اسپیرولینا تنها 3.5 کالری دارد که بسیار بهتر از هر پودر پروتئین است.

یعنی حتی اگر کسی از چهار گرم اسپیرولینا در روز استفاده کند کم تر از 15 کالری مصرف خواهد کرد که بسیار کم تر از نیاز روزانه ما است.

خواص هایپولیپیدمیک دارد:

اسپیرولینا بهترین ماده غذایی است که دارای خواص دارویی می باشد. اسپیرولینا دارای خواص کاهش دهنده چربی است که به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب خون کمک می کند.

اسپیرولینا نیز در کاهش سطح تری گلیسرید خون موثر است.

اسپیرولینا برای حمایت از سلامت روانی:

مقاله مربوط به سال 2018 نقش بالقوه اسپیرولینا را در درمان اختلالات خلقی نشان می دهد. نظریه این است که اسپیرولینا منبع تریپتوفان است و تریپتوفان یک آمینو اسید است که تولید سروتونین را پشتیبانی می کند. سروتونین نقش مهمی در سلامت روان ایفا می کند.

افراد با مشکلات افسردگی و اضطراب ممکن است میزان سروتونین را کاهش دهند. مصرف مکمل تریپتوفان برای حفظ سطح سروتونین می تواند نقش مهمی در حمایت از رفاه ذهنی ایفا کند.

محققان باید قبل از آشنایی با نقش حقیقی جلبک در حمایت از سلامت روان, آزمایش های بالینی بیشتری انجام دهند.

اسپیرولینا برای تقویت سیستم ایمنی:

مطالعات متعدد حیوانی نشان داده اند که اسپیرولینا می تواند مدولاتور ایمنی موثری باشد. توانایی منحصر به فردی برای مبارزه با عفونت و افزایش عملکرد سلولی دارد.

اسپیرولینا برای کمک به مبارزه با HIV:

مطالعات نشان می دهد مکمل اسپریولینا می تواند به درمان علائم HIV کمک کند. با این حال، ما باید در این زمینه بیشتر تحقیق کنیم.

اسپیرولینا برای کمک به درمان کاندیدا:

مطالعات متعددی وجود دارند که نشان می دهند چگونه اسپیرولینا می تواند یک عامل ضدمیکروبی موثر باشد. هم چنین اسپیرولینا رشد باکتری های سالم را در روده افزایش می دهد که می تواند مانع رشد کاندیدا شود. ویژگی های تقویت ایمنی اش نیز می تواند به بدن کمک کند تا کاندیدا را حذف کند.

پاکسازی سلولهای پوستی:

سلول های بدن معمولا به خاطر آلودگی هوا، رژیم غذایی نامناسب و استفاده از مواد شیمیایی گوناگون،به فلزات سنگین آلوده می شوند که رفته رفته باعث از بین رفتن سلولها و ایجاد بیماری های گوناگون خواهد شد. اسپیرولینا می تواند به خوبی فلزات سنگین و سموم را به خود جذب کند و باعث حذف آنها از سلول های پوستی و بدن گردد. این جلبک غنی از کلروفیل است که یکی از بهترین مواد پاک کننده طبیعی است و می تواند در از بین بردن فلزات سنگین و سموم موثر باشد و باعث ایجاد پوستی شفاف و لطیف تر گردد.

مبارزه با التهاب:

 

اسپیرولینا غنی از یک اسید چرب به نام گاما لینولنیک اسید (GLA) است که به بدن کمک می کند با التهاب مبارزه کند. این اسید چرب به حفظ یکپارچگی پوست کمک کرده و با التهاب و مشکلات پوستی نظیر اگزما مبارزه می کند.

آنتی اکسیدان بالای جلبک اسپیرولینا:

افزایش رادیکالهای آزاد پوست به دلیل اشعه خورشید، آلودگی هوا و رژیم غذایی نامناسب، باعث افزایش چین و چروک، شل شدگی و تغییر رنگ پوست می شود. اسپیرولینا دارای مواد آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می تواند به راحتی رادیکال های آزاد را خنثی کند و پوست بدن را به خوبی محافظت نماید. اسپیرولینا با خنثی کردن رادیکال های آزاد، حذف سموم و فلزات سنگین و افزایش متابولیسم سلولی باعث کاهش روند پیری و به تاخیر انداختن آن می شود. یکی از آنتی اکسیدان های حیرت انگیز موجود در اسپیرولینا فیکوسیانین است که آبی رنگ است و تاثیر شگفت انگیزی در باززایی سلولی و ترمیم پوست دارد.

تامین ویتامین های پوستی:

 

اسپیرولینا مقدار فراوانی ویتامین A ،E و ویتامین B12 دارد و می تواند پوست های آسیب دیده و شل را درمان کرده و باعث جوان تر و روشن تر شدن پوست شود و از رشد رادیکالهای آزاد و ایجاد پیری جلوگیری میکند. ویتامین های موجود در اسپیرولینا به بدن کمک می کنند تا بتواند سلول های جدید و سالم را سریعتر تولید کند و پوستی جوانتر و درخشان تر داشته باشید.

حذف لکه های تیره دور چشم و روی پوست :

اسپیرولینا به شدت سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، بنابراین با تقویت سیستم ایمنی به طور طبیعی به پوست که در بیرونی ترین لایه بدن قرار دارد و در معرض انواع آلودگی ها و آسیب ها است کمک می کند سالم تر و با نشاط تر باقی بماند.  اسپیرولینا با اثر سم زدایی و پاکسازی خود می تواند به حذف لکه های تیره و قهوه ای روی پوست کمک کند. همچنین می تواند خشکی عمومی و تحریک موجود در چشم و پوست اطراف چشم را بهبود بخشد و از بین ببرد.

مبارزه با آکنه:

جلبک اسپیرولینا یک آنتی باکتریال و ضد ویروس بسیار قوی است و می تواند باعث ضدعفونی کردن و از بین رفتن باکتری های سطحی پوست که مسئول ایجاد آکنه هستند، شود. اسپیرولینا حتی می تواند به درمان زگیل کمک کند و درمانی آسان برای حذف زگیل است.

تامین انرژی سلولی:

اگر احساس ضعف و خستگی می کنید و بعد از کمی فعالیت نیاز به استراحت پیدا می کنید به این علت است که ممکن است سلول های بدن شما انرژی و مواد مغذی خود را به خوبی دریافت نمی کنند و یا دچار کم خونی و فقر آهن هستید. جلبک اسپیرولینا معدن آهن قابل جذب بدن است و با مقدار فراوان پروتئین، ویتامین و مواد معدنی می تواند به صورت کامل نیازهای تغذیه ای سلول ها را تامین کند و فاکتورهای خونی را به طور حیرت انگیزی تنظیم نماید و شما تنها با چند روز مصرف آن احساس نشاط و سر زندگی خواهید کرد.

منبع : آکادمی تربیت بدنی و علوم ورزشی |خواص اعجاب انگیز جلبک اسپیرولینا
برچسب ها : اسپیرولینا ,کاهش ,تواند ,پوست ,جلبک ,ویتامین ,جلبک اسپیرولینا ,رژیم غذایی ,آنتی ایدان ,اسپیرولینا برای ,اسپیرولینا برای کمک ,خوبی کمبودهای سلو